Peru Jacinto Jara lot #1

Filtr 250g
320 Kč 278,26 Kč bez DPH
Skladem (>5 ks)

Vanilka, Maliny, Karambola

Acidita
Hořkost
Sladkost

Detailní informace

Detailní popis produktu

Detaily

Farma:
El Palto
Nadmořská výška:
1900 masl
Zpracování:
Washed
Odrůda:
Caturra
Způsob přípravy:
Aeropress, Chemex, French Press, V60, Vacuum Pot, Moka Pot

Příběh kávy

Naším nejnovějším přírůstkem do nabídky je káva od producenta Jacinto Jara a jeho rodiny pocházející z farmy El Palto v oblasti Cajamarca v Peru. Farma se nachází v nadmořské výšce 1900 m.n.m. a pěstují se zde převážně odrůdy Catimor a Caturra.

V posledních letech je stále jednoznačnější, že změna klimatu a kolísání teplot představuje řadu problémů jako například dlouhé období sucha, pro pěstování kávy v těchto nadmořských výškách velmi omezující.

Jednou z možností zmírnění rizik způsobených změnou klimatu, bylo například vysázení stromů poskytující stín kolem pěstitelských oblastí a také vybudování účinného zavlažování a efektivní rozptylování hnojiv pro zajištění zdravé půdy.

Zpracování a sklizeň

Sklizeň obvykle probíhá od června do října. V případě promytého zpracování se třešně nejprve promyjí, vyloupají a poté se 32 hodin fermentují.

Poté se znovu promývají tak, aby se odstranily veškeré zbytky dužiny a následně se suší v solárních stanech po dobu okolo 15 dnů v závislosti na počasí.

Jakmile je káva připravena, odvezou ji do skladu v Jaen, kde se hodnotí její kvalita. V této fázi se určí výsledná cena v závislosti na daném hodnocení. Ačkoliv se ceny stanovují dle kvality šarže, Falcon si klade za cíl zaplatit 30 % navíc oproti lokální ceně. Tento bonus má posléze obrovský dopad na živobytí farmáře a jeho rodiny.

Nakonec se káva dopraví do suché zpracovatelské stanice zvané Café Selva Norte SAC a zde se zkontroluje, zda neobsahuje jakékoliv zelené defekty, než se finálně zabalí do pytlů a odveze do přístavu k přepravě.

Obecný přehled

Oblast Cajamarca má v současné době obrovský potenciál a ideální podmínky pro pěstování výběrové kávy. Nicméně, kvalita se často vytrácí během samotného sběru, zpracování a sušení, převážně kvůli nedostatečné infrastruktuře a chybějící znalosti zdejších farmářů. Nejzranitelnějšími jsou obvykle ti producenti, kteří nejsou členy družstva, kooperativ nebo organizace. Tato část bohužel představuje až 75 % napříč severním Peru.

Nečlenové tak přicházejí o přístup nejen k pravidelným školením, prémiím vyplaceným za kvalitu, ale také o certifikace a jejich výdělek je zcela závislý na aktuální tržní ceně. Místní agregátoři, kteří žijí ve stejné oblasti, často přijdou na farmu čí přímo za producentem a vykoupí jejich kávu za hotovost, ještě než ji mají vůbec možnost nabídnout dál. V některých případech ji agregátoři poté prodají přímo vývozci nebo jiným obchodníkům. V důsledku toho producenti ve většině případů dostanou zaplaceno nepoměrně méně a velká část káv se úplně vytratí na domácím trhu.

Falcon importers působí v severním Peru již několik let a nakupuje kávy od družstev a kooperativ, se kterými si vybudovali za tu řadu let blízké vztahy. Ačkoliv značná část vykupovaných káv v předchozích sklizních byla dobrá, stále se nedařilo tuto kvalitu více ovlivnit či zdokonalit zaběhnutý dodavatelský řetězec. Navíc prémie, které byly zaplaceny za dodanou kvalitu, se jen zřídkakdy dostaly zpátky přímo k producentům.

„Právě proto jsme se nakonec rozhodli, že musíme změnit způsob, jakým v Peru nakupujeme kávu. Spolupracujeme přímo s producenty, což nám umožňuje kontrolovat a postupně zlepšovat současnou kvalitu a v neposlední řadě mít úplnou finanční dohledatelnost. Díky těmto dvoum faktorům jsme schopni vyplatit vyšší ceny a zajistit, že producenti dostanou spravedlivou cenu nad aktuální tržní hodnotou,’’ říká Falcon.

Abychom toho dosáhli, zřídili jsme sklad v Jaen a začali nakupovat přímo od producentů. Tento přístup k získávání zdrojů nám umožní navazovat dlouhodobé vztahy, zlepšit kvalitu, kterou můžeme z těchto oblastí nabídnout, a zajistit vyšší příjmy domácnostem producentů prostřednictvím kvalitních prémií.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení