Jak připravit kávu pomocí Hario V60

Potěšení z kávy připravené v ikonickém překapávači V60 si můžeme užívat už nějakou tu dobu a našel si svoje místo skoro ve všech kavárnách po celém světě. Skoro nic z originálního designu z roku 2004 se přitom nezměnilo.

Foto: Anna Organova

V60 pochází z Japonska, konkrétně za jeho vynálezem stojí společnost Hario. Ta byla založená v roce 1964 coby odnož firmy Hiromu Shibata Works, která se zabývá produkcí skleněných výrobků.


Jméno V60 odkazuje na tvar dripperu, který připomíná kužel ve tvaru písmene V s úhlem 60 stupňů. Kužel byl navržen, aby dobře držel papírový filtr, měl dostatečný otvor pro překapávání a vnitřní část nádoby má uvnitř vystouplou spirálovité žebrování, které umožňuje při výrobě kávy unikat vzduchu. V60 se ve stejném designu vyrábí dodnes, přibyly ale další vychytávky, včetně využití dalších materiálů. Takže si můžete pořídit plastový, keramický nebo třeba ocelový.

Foto: Anna Organova

A teď k samotné přípravě kávy ve V60, která už je trochu složitější. Zásadními parametry jsou:

  • poměr vody a kávy,

  • teplota vody,

  • hrubost mletí a

  • čas extrakce.

Všechny tyto proměnné mají velký vliv na to, co ve finále budete popíjet. A aby to bylo ještě komplikovanější, měli byste si taky osvojit správnou techniku zalévání kávy, což může dělat potíže zejména začátečníkům.


To už tak ale bývá, že začátky jsou těžké, hlavně se tedy nenechte odradit. Rád využívám pořád dokola ten samý postup, dosáhnout konzistentního výsledku je díky němu snazší:

  • Poměr vody a kávy volím 18 gramů kávy na 250 gramů vody.

  • Hrubost mletí by měla být někde mezi hrubostí pro překapávací konvici a pro klasickou kávu zalitou do šálku. To znamená o trochu jemnější než pro konvici a o trochu hrubší, než byste si nasypali přímo do šálku.

  • Teplota vody by měla být 93 stupňů (záleží i na tom, jakou kávu jste si vybrali).

Samotná příprava pak probíhá v několika málo jednoduchých krocích. Pokud si chcete usnadnit práci, snažte se každý krok dělat pokaždé stejně.

Foto: Anna Organova

1. krok

Začneme nahřátím a navlhčením šálku, V60 i filtru teplou vodou. Doba nahřívání závisí na materiálu, plast se nahřeje mnohem rychleji než keramika. Tento krok nepodceňujte ani nepřeskakujte, jen tak dosáhnete co největší tepelné stálosti.
2. krok

Umístěte nahřátý V60 na šálek, připravte si míchátko a nasypte kávu do filtru.
3. krok

Zahřejte vodu na požadovanou teplotu, nastavte si stopky a pomalu začněte lít vodu na kávu, nejprve 50 gramů, trvat by vám to mělo deset sekund. Zamíchejte kávu, aby v ní nezbyla žádná suchá místa nebo vzduchové kapsy a počkejte, až minutka ukáže 0:30.

4. krok

Po uplynutí času pokračujte se zalíváním vody v pomalých kruzích po směru hodinových ručiček. Pokud i teď ještě uvidíte bubliny, které by unikaly z kávy, špatně jste předtím míchali a příště si musíte dát větší pozor. Pokračujte s litím vody, tentokrát ve směru od stran do středu kužele a zpátky, takže celý povrch smočí rovnoměrné množství vody. Po vypotřebování 250 gramů vody by vám na konci na stopkách měl svítit čas 1:15.

5. krok

Až spotřebujete všechnu vodu, začnete opatrně otáčet kuželem, aby káva sedala spíše po stranách a neucpala filtr.

Výsledkem by také měla být rovnoměrně hladká sedlina na dně filtru.

6. krok

Nechte kávu vykapávat přes filtr. Na stopkách by teď mohlo svítit něco mezi 3 a 3:15 minutami od začátku přípravy. Pokud vám příprava zabrala víc nebo naopak méně času, upravte si hrubost mletí. Čím jemněji je káva namletá, tím pomalejší je louhování a naopak.

HOTOVO!


Jde o postup, který rád využívám už roky. Je jednoduchý a nenadřete se při něm. Nakonec jde ale hlavně o vaše chuťové preference.

Foto: Anna Organova

Perfektně vyváženou kávu na V60 si můžete objednat přes e-shop The Miners0 comments

Recent Posts

See All